2016-12-22 czwartek    DZIEŃ 4 – Mirra
kategoria: kalendarz formacji


Mój miły jest mi woreczkiem mirry wśród piersi mych położonym. Pnp 1,13

Mirra to wonna żywica otrzymywana z balsamowców, ma piękny zapach i gorzki smak.  Wykorzystywana była:

  1. w medycynie, jako środek leczniczy
  2. przy grzebaniu zmarłych, jako środek konserwujący (w ten sposób mirra złożona Jezusowi stała się zapowiedzią Jego śmierci)
  3. jako środek zapachowy czy kosmetyczny (kobiety nosiły ją w woreczku na piersi, aby wdychać jej zapach)
  4. miała również zastosowanie kultyczne (używana była do wyrobu świętego oleju namaszczenia [por. Wj 30, 23-25], a także w liturgii jako składnik kadzidła)

Mirra samoistnie wypływa z balsamowca w postaci przeźroczystych, czerwonobrunatnych niewielkich grudek.

Zadaj sobie pytanie: jaki jest Twój zapach? Jaki balsam wypływa z Ciebie? To znaczy, co jest najbardziej charakterystyczne dla Ciebie, co jest Twoim znakiem rozpoznawczym (np.: cierpliwość, uśmiech, otwartość, umiejętność tworzenia nowych rzeczy, gotowanie, głos, słuchanie innych, opowiadanie dowcipów, mądrość, programowanie, mobilizowanie innych do działania itd.). Często inni nam to komunikują patrząc na nasze życie i postępowanie, bo sami tego nie widzimy, bo jest to dla nas tak naturalne i oczywiste. A przecież jak pisał św. Paweł: „Każdy otrzymuje własny dar od Boga: jeden taki, a drugi taki.” 1 Kor 7,7

Zastanów się nad tym, co jest w Tobie taką mirrą, która wydobywa się, aby być pożyteczną dla innych. A później (gdy już to odkryjesz, nie musisz się śpieszyć, może to być nawet kolejnego dnia) przeczytaj, co Bóg mówi patrząc na Ciebie:

Oczarowałaś me serce, siostro ma, oblubienico, oczarowałaś me serce jednym spojrzeniem twych oczu, jednym paciorkiem twych naszyjników. Jak piękna jest miłość twoja, siostro ma, oblubienico, o ileż słodsza jest miłość twoja od wina, a zapach olejków twych nad wszystkie balsamy! Miodem najświeższym ociekają wargi twe, oblubienico, miód i mleko pod twoim językiem, a zapach twoich szat jak woń Libanu. Ogrodem zamkniętym jesteś, siostro ma, oblubienico, ogrodem zamkniętym, źródłem zapieczętowanym. Pędy twe - granatów gaj, z owocem wybornym kwiaty henny i nardu: nard i szafran, wonna trzcina i cynamon, i wszelkie drzewa żywiczne, mirra i aloes, i wszystkie najprzedniejsze balsamy. [Tyś] źródłem mego ogrodu, zdrojem wód żywych spływających z Libanu. Pnp 4, 9-15 

Czwarty dar to moja tożsamość i niepowtarzalny dar, którym zostałem obdarowany.


Opublikowano: 2016-12-18 12:56

Lista | Przełącz widok